Jira i chmurowe obietnice

W minionym tygodniu odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu Jira Days 2021 zorganizowane w formule zdalnej przez firmę Devinity. W poszczególnych dniach wystąpienia prelegentów były podzielone na sekcje tematyczne, a samo wydarzenie było bardzo dobrze zorganizowane. Uczestniczyłem w szeregu spotkań i uważam, że były one dla mnie wartościowe, a pewne poruszane podczas wystąpień tematy stały się przyczynkiem do niniejszego artykułu, bo tak się złożyło, że wiele razy odnoszono się do rozwiązań chmurowych.

Intro

Na wstępie wypada kilka zdań napisać na temat narzędzia Jira, chociaż w przypadku takiego dużego „(s)twora” nie jest to proste zadanie. Posłużmy się zatem cytatem z Wikipedii:

„Zamknięte oprogramowanie firmy Atlassian służące do śledzenia błędów oraz zarządzania projektami. Nazwa to skrócona forma słowa „Gojira”, czyli japońskiej nazwy Godzilla.

Cóż, zaczniemy zatem od polemiki z powyższą definicją. Różne rzeczy można o jirze napisać, ale że jest to zamknięte oprogramowanie? Rozumiem, w jakim kontekście zostało tutaj użyte to sformułowanie (jako oprogramowanie stworzone przez konkretną firmę, w tym przypadku Atlassian). Jednak w odniesieniu do jira kompletnie mi to określenie nie pasuje. Ogromny Marketplace Atlassiana oraz nieprzebrane ilości wtyczek powodują, że narzędzie to jest wyjątkowo elastyczne i otwarte na możliwości rozbudowy. Co więcej Atlassian wykorzystuje pomysły sprawdzone przy projektach typu open source. Przejawia się to między innymi ogromną ilością dostępnych materiałów oraz aktywną społecznością skupioną wokół narzędzi oferowanych przez firmę.

Pierwotnie jira była wyłącznie narzędziem służącym do zarządzania zadaniami, jednak z czasem stała się w wielu firmach systemem z wieloma kluczowymi procesami (np. planowanie na poziomie organizacji).Bardzo długa lista dodatków stwarza niestety błędne wrażenie, że jira może w zasadzie służyć do dowolnego celu, ale nie jest to prawda (o tym jednak może innym razem).

Nie zgadzam się także z opiniami, że jira jest niezwykle łatwym do przyswojenia narzędziem. Moje doświadczenie są takie, że dla wielu osób pierwszy kontakt z tym narzędziem nie należy do najprzyjemniejszych. Jest jednak tak, że po kilku próbach podejścia do obsługi narzędzia następuję „klik” i zrozumienie o co w nim chodzi, jaką prezentuje logikę. Potem, trochę później, następuje taki sam „klik” na poziomie zespołu od tego momentu praca z jirą staje się wartością dla zespołu i organizacji. Chociaż cały czas będą oczywiście także tacy, którzy będą nazywać to narzędzie pieszczotliwie „zdzirą” ?.

Wystarczy tego wstępu przejdźmy do tego co też na Jira Days 2021 było prezentowane.

O zwinności

Do Idei zwinności nawiązywało kilkoro prelegentów m. in.  Josh Frank oraz Kelly Drozd z firmy Atlassian.

Josh Frank rozpoczął swą prezentację o początkach Agile by następnie wskazać, że w 2020 roku ponad 300 miliardów dolarów zainwestowano na całym świecie w startupy. Przewiduje się, że 75% S&P 500 zostanie zastąpionych do 2027 roku. Frank uważa, że odpowiedzią na tak szybko zachodzące zmiany jest właśnie Agile. Przekonywał także, że wykorzystanie narzędzi firmy Atlassian może przyczynić się do większej elastyczności i otwartości na zmiany na poziomie przedsiębiorstwa, a rozwiązania chmurowe są dobrym przykładem potwierdzającym powyższe stwierdzenie, ale szerzej o tym za chwilę. 

Źródło: Prezentacja Josh Frank, Jira Days 2021

Temat wartości Agile szeroko poruszyła także Kelly Drozd, która poprowadziła nas również przez swoją zwinną podróż. Podkreślała, jak narzędzia, których używamy, „robią” prawdziwą różnicę. Oczywiście w takiej podróży nie mogło zabraknąć miejsca dla narzędzi z ekosystemu Atlassian. Mieliśmy okazję przekonać się, jak Jira Software i Confluence stały się kręgosłupem niejednej organizacji i jakie to powodowało konsekwencje.

Źródło: Prezentacja Kelly Drozd, Jira Days 2021

Chmurowa przyszłość

Jak już wspomniałem na wstępie w wielu wystąpieniach pojawiły się odniesienia do chmurowej przyszłości narzędzi Atlassian, samej Jiry, ale także innych narzędzi.

To, że Atlassian mocno inwestuje w rozwiązania chmurowe nie powinno być zaskakujące. Co więcej, firma jakiś czas temu ogłosiła wycofanie się ze wsparcia dla rozwiązania Jira Software Server. Została przedstawiona mapa drogowa wyjścia z rozwiązań serwerowych. Firma zakomunikowała, że począwszy od 1 maja 2021 roku zaprzestanie przyjmowania nowych aplikacji dla wersji serwer w sklepie Atlassian Marketplace, a z dniem 2 lutego 2024 roku zostanie zakończone wsparcie techniczne dla tego rozwiązania.

Źródło: Prezentacja Josh Frank, Jira Days 2021

Rozwiązania chmurowe posiadają cały szereg pozytywnych cech charakterystycznych dla rozwiązań typu SaaS (Software as a Service). Należą do nich:

  • redukcja kosztów,
  • możliwość szybkiego uruchomienia (dosłownie kilka minut),
  • brak konieczności aktualizacji oprogramowania,
  • możliwość elastycznej zmiany zasobów wedle aktualnych potrzeb,

Są oczywiście pewne wątpliwości i problemy związane np. z bezpieczeństwem oraz kontrolą miejsca przechowywania danych.

Rozwiązanie serwerowe czy data center także mają swoje niezaprzeczalne zalety. Takie rozwiązania są niezwykle wręcz elastyczne, w założeniu bardziej elastyczne niż chmura. Można przygotować rozwiązanie dedykowane dla konkretnego zespołu czy organizacji. Co więcej, w takiej sytuacji posiadamy pełną decyzyjność w kwestii wykorzystywanej infrastruktury technicznej. Jeżeli zatem potrzebujesz zaawansowanej kontroli dla swojej organizacji to rozwiązania serwerowe oraz data center wydają się lepsze od chmurowych. Spełniają one także rygorystyczne wymogi prawne dotyczące rezydencji danych, co w wielu państwach jest wymagane.

Dla wielu firm, także dla mojej, istotne jest pytanie jak zaplanować przyszłość narzędzi firmy Atlassian. Do wyboru są aktualnie dwa rozwiązania: chmura lub data center. Ale wybór wcale nie jest taki prosty i jednoznaczny. To, że rekomendowanym kierunkiem migracji wskazywanym przez Atlassian jest rozwiązanie chmurowe jest pewną wskazówką, ale czy to jest ścieżka najlepsza? Tu każdy musi sobie na to pytanie sam odpowiedzieć. Jeżeli Wy chcielibyście podzielić się swoimi przemyśleniami w tym temacie to zapraszam do komentowania.

Dodaj komentarz